Závěrem roku 2023 vznikla pro PAF Olomouc interaktivní výstava: KOMPAS - měsíc. Po zkušenostech z předchozích let směřoval letošní kompas ke kolektivní tvorbě a k měření festivalového času. Ten se zrcadlil ve fázích měsíce reprezentovaný papírovými kruhy odnímatelnými z dřevěného objektu.


Objekt měsíc a program pro herní blok pro PAF Olomouc


Účastníci festivalu měli k dispozici kdykoliv během festivalu obálky obsahující pravidla a pět originálních ilustrací upírské krajiny ve formátu A5. Ty byly vytvořené na samolepící papír různých tvarů - kruh a obdélníky.


Kompas – Měsíc, PAF 2023


Části krajin účastník hry lepil na bílou část papírového měsíce, kde vznikla nová, už abstraktní koláž. Každý účastník přistoupil ke společné tvorbě dle svého. Například překrýváním již nalepené části krajin vlastními (novými).


Lepení částí krajin, PAF 2023


V případě rudého úplňku účastník tvořil povrch měsíce z jediné červené ilustrace v obálce. Rudý úplněk nastal přesně v polovině dění celého festivalu - během sobotního poledne. Vzápětí fáze měsíce ukrajovaly z bílé plochy měsíce, na které pokračovala tvorba kolektivní ilustrace až do fáze Novu, který Kompas uzavřel. 


Nov, objekt pro PAF 2023


Upíří krajiny, PAF 2023“Drazí účastníci,

těší nás váš zájem o měsíční cestu. Tímto dopisem vstupujete do kolektivního utváření měsíčního povrchu. V Galerii podkroví naleznete kompas, který zaznamenává čas festivalu skrze jednotlivé fáze měsíce. Dále máte v obálce sadu pěti krajin, kterými společně polepujete světlou část měsíce. Každý dílek krajiny pomůže odhalit povahu měsíce. 

Rudý je úplněk!”


Dopis s pravidly a ilustracemi, PAF 2023

Koncepce výstavy: Lucie Polášková, Natálie Sodomková a Vojtěch Vaněk
Výroba objektu: David Holubec
Fotografie: Štěpánka Trčková


fotodokumentace festivalu